Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
rodiklisLatest imagesIeškotiRegistruotisPrisijungti

 

 Don Schufro. (DAN)

Go down 
AutoriusPranešimas
Ice.
Žirgyno Savininkė.
Ice.


Pranešimų skaičius : 120
Join date : 2010-02-20
Age : 26
Miestas : Vilnius.

Don  Schufro. (DAN) Empty
RašytiTemos pavadinimas: Don Schufro. (DAN)   Don  Schufro. (DAN) EmptyPen. 08 20, 2010 10:58 am

Don  Schufro. (DAN) I77_Donshovede

Don Shufro

Žirgo vardas: Don Schufro.
Žirgo lytis: Eržilas licenjuotas kergimui. Don Schufro is approved in Denmark, Oldenburg, Hanover, KWPN, Rhineland and Westphalia.
Žirgo ūgis: 171 cm ties gogu.
Žirgo Veislė:Oldenburgas.
Žirgo amžius: 17.
Žirgo gimimo metai: 1993.
Žirgo Paskirtis: Prof. Išjodinėjimas.
Dabartinis žirgo savinkas: Ice Creamer'ė.
Žirgo kilmės lentelė
Don  Schufro. (DAN) I77_Don_Schufro_Ped



Don Schufro. - Ilgą laiką ieškojau žavaus išjodinėjimo žirgo, gaudavau įvairių pasiūlymų, bet jie kažkodėl visuomet man netiko, nelipo, netraukė, nebuvo nuotraukų varžybose, o jei buvo jos buvo ne tokio lygio, ir kokybės kokios man norėjosi, ne kartą buvau sutikusi paiimti žirgą, ir beveik visada žinodavau , kad po kurio laiko jis atsidurs prekyvietėje, ir aš daugiau prie jo dėja negrįšiu, bet pagaliau aš suradau tą, kurį pamačius iš pirmo žvilgsnio apakau, ir supratau, jog jis tikriausiai, gražiausias išjodinėjimo žirgas, iš man galimų žirgų, jo judesiai manevringi ir tikslus, o nugara lanksti, jo surengta galva atrodo kaip gulbės. Šeip šis mažylis mėgsta pdūkti, ir net labai, bet taipogi jis moka jausti atsakomybę kada reikia.



Apie Don Schufro Angliškai.
'' Don Schufro is a stallion with a high calibre competitive career that has taken him as far as a team Olympic bronze medal in Hong Kong and, as a breeding stallion, he consistently passes on his performance genes to his offspring. The progeny of this seven-times FN breeding index leader are incessantly in the spotlight. They include Grand Prix winners Diamond Hit and Donna Asana, Oldenburg champion mares Weihegold and Rebelle, Danish licensing champion Doolittle, North Rhine-Westphalian premium stallion Don Havidoff and Bundeschampion, Der Euro, who sold for the highest price at auction for EUR 300,000. Don Schufro is grandsire to the World Champion of Dressage Horses, Honnerups Driver, and he also produced Vice World Champion Uno Donna Unique, both of which are ridden by Andreas Helgstrand.
Don Schufro's pedigree includes the perfect combination of Donnerhall and Pik Bube's genes and he boasts the very successful Finnlanderin/Vornholz Stud's bloodline. As a result, he is a close relative of the successful. ''

Don  Schufro. (DAN) I77_0526d0219helgstranddonjpg1_large
'' On Schufro consistently produces top results. In 2008 he became Danish dressage champion, was part of the Danish Olympic bronze team in Hong Kong and individually placed 11th. At the world championships for young dressage horses Don Schufro was either sire or grand sire of all four horses on the Danish dream team of 5 year-olds. He is dam sire of both world champion Honnerups Driver and finalist Skovens Rafael, and is the sire of silver winner Uno Donna Unique. At the Danish championships for young dressage horses his daughter Rebelle came 2nd, and his daughter Weihegold won the Oldenburg championship and came 3rd at the German federal championships. ''
Don  Schufro. (DAN) I77_0523d0772helgstranddonjpg1_large

Don  Schufro. (DAN) I77_0523d0770helgstranddonjpg1_large

Don  Schufro. (DAN) I77_don_schufro_01

Don  Schufro. (DAN) I77_don_schufro_02

Don  Schufro. (DAN) I77_0543d1553helgstranddonjpg1_large

Don  Schufro. (DAN) I77_m0619d2089bhelgstranddjpg1_large

Don  Schufro. (DAN) I77_m0619d2088helgstranddojpg1_large

Don  Schufro. (DAN) I77_don_schufro_03

Don  Schufro. (DAN) I77_0505d0719helgstranddonjpg1_large

Don  Schufro. (DAN) I77_donssune

Don  Schufro. (DAN) I77_donsol2

Don  Schufro. (DAN) I77_donsol1
Atgal į viršų Go down
https://achilas.forumlt.com
 
Don Schufro. (DAN)
Atgal į viršų 
Puslapis 11
 Similar topics
-
» Don Schufro. (DAN)

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
 :: Žirgų gardai-
Pereiti į: